Veganský sportovec Tomáš: Díky rostlinné stravě mám kvalitnější spánek, lepší metabolismus i silnější imunitu

Kdo doposud neslyšel o veganství pravděpodobně strávil posledních několik let v podzemním bunkru nebo na opuštěném ostrově. Filozofie a životní styl, který ve zkratce odmítá vykořisťování a využívání všech živých tvorů, vtrhl do českých měst a obchodů jako velká voda: nejen v metropolích, ale i v menších obcích se otevírají stále nové veganské restaurace, sortiment rostlinných výrobků v obchodech se každým rokem zvyšuje. Vegani se od vegetariánů liší tím, že odmítají nejen maso, ale i další živočišné produkty, jako jsou mléčné výrobky, vejce nebo med. Mnohými ještě stále zažitou představu, že vegani jsou vyzáblá a slabá stvoření, boří také Vegan sport club, který sdružuje veganské sportovce a sportovkyně nejrůznějších zaměření. O veganství a sportu jsme si povídali s jeho členem, powerbuilderem Tomášem Prchalem.

Co pro tebe znamená veganství?

Morální povinnost pro každého, kdo věří ve spravedlnost a v dobro. Morální neutralita aneb žij a nech žít.

Jak ses k němu dostal?

To je složité, u mě hrála roli celá řada aspektů, které nevyhnutelně krystalizovaly v rozhodnutí stát se veganem. Největší vliv na to mělo studium kritického myšlení, filozofie spravedlnosti a morálky, buddhistické karmy, ekologie výroby potravin, zdravého stravování při silovém tréninku a současná manipulace lidmi skrz reklamu. Mezi osobnosti hlavně světoznámý filozof Peter Singer.

Víme o tobě, že aktivně sportuješ. Čemu se věnuješ a co tě nejvíce baví?

Co se sportu týče, tak se věnuji powerbuildingu, což je hlavně o rozvoji maximální síly celého těla a svalové hmoty zároveň.  Nejraději mám silový trénink mrtvých tahů.

Jsou nějaké výzvy nebo naopak oblasti, kdy ti veganství při sportu pomáhá?

Já jsem zaznamenal určitě mnohem kvalitnější spánek, rychlejší usínání, lepší trávení, rychlejší metabolismus, což znatelně zlepší regeneraci, která je při sportu velice důležitá. Potom v mém případě mnohonásobně silnější imunita, jsem tak 4x méně nemocen než dříve a hodně se mi zkrátila doba uzdravení z běžných nemocí, jako je chřipka, nachlazení, kašel atd.  Třeba střevní chřipku už jsem od té doby neměl, ta přicházela vždy po nějakém mase, mléčných výrobcích a podobných nesmyslech.  Nedokážu přesně určit, v čem dalším by veganská strava mohla sportovci přispět, nejsem tak zkušený a věcí, které rozhodují o rozvoji ve sportu, je mnoho. Jídelníček tvoří jen část celku záležitostí, které si každý sportovec musí pohlídat.

 

Jak vypadá tvůj standardní jídelníček? Které potraviny jíš, když sportuješ?

Jídelníček pro sportovce a nesportovce je vlastně stejný, rozdíl je jen v množství, ale skladba a pestrost by měla být totožná. Hned po ránu si rozmixuji 25 g rýžového proteinu, 15 g hrachového proteinu, 4 kusy datlí, půlku citronu a 100ml vincentky, jako druhé jídlo jím 30 g slunečnicových semínek, 40 g dýňových semínek, 20 g lněných semínek, 20 g chia semínek, 10 g para ořechů, 10 g kořene macca, 10 g skořice, 200 g kysaného zelí a jeden pomeranč. Po tréninku si dávám 25 g rýžového proteinu, 15 g hrachového proteinu a 4 datle, během dne potom 300 g quinoy, 200 g amarantu, 200 g tempehu, 120 g žampionů, 200 g rajčat, 100 g jarní cibulky, stroužek česneku, 500 g brokolice, 50 ml řepkového oleje lisovaného za studena a  7g růžové himálajské soli. Kromě toho suplementuji vitamin D3, B12, B-Komplex, multivitamin, hořčík, omega-3 EPA+DHA, chelátové železo a kreatin v množství 5 g.

Jsi součásti Vegan sport clubu. Můžeš nám přiblížit, o co je jedná?

Vegan sport club je komunita veganských sportovců a sportovkyň bez ohledu na sportovní disciplíny a výkonnost. Naším cílem je propagace veganství jako životního stylu, vzájemná podpora a motivace.

Kde se můžeme s lidmi z Vegan sport clubu v nejbližší době potkat?

Ideální je sledovat náš Facebook a internetové stránky (vegansportclub.cz), když je nějaká větší veganská akce, tak tam většinou jsme.  V létě pořádáme 11. až 14. července 2019 camp v nádherné přírodě na hranici Národního parku České Švýcarsko. Čekají nás čtyři dny plné sportu a tréninků vedených profesionálními vegan trenéry, zábavy i vzdělání, vegan jídla, a to všechno v jedné z nejhezčích českých přírodních lokalit. Přidej se k nám!

Díky za rozhovor, Tomáši! Pokud vás inspiroval, můžete si některou veganskou dobrotu připravit s pomocí zeleniny a ovoce od Dione. Na našem portále najdete třeba recept na výbornou snídaňovou smoothie bowl s rostlinným mlékem a chia semínky nebo na krásně zelený hráškový hummus. 

Zdroj fotografií: Vegan Sports Club (instagram, facebook)