Přerušovaný půst: metoda, která skutečně funguje, nebo jen nafouknutá bublina?

Roky jsme slýchávali, že je důležité snídani do sebe dostat do hodiny od probuzení, tak, abychom nastartovali náš metabolismus a připravili se na den, který je před námi. Poměrně nový trend v oblasti zdravé výživy, přerušovaný půst, staví tyto poučky na hlavu. Kombinace doby, kdy konzumujeme jídlo a kdy se postíme, pomáhá údajně shodit tělesný tuk a nabrat svalovou hmotu, bez toho, abychom museli nějak výrazně upravovat náš jídelníček. Je to skutečně tak? Můžeme pomocí přerušovaného půstu zhubnout, nebo je to jen další z pochybných módních trendů?

Nebudeme vás napínat. Řada odborníků skutečně potvrzuje, že přerušovaný půst má vliv na úbytek naší váhy a celkové zdraví, studie prokázaly, že pozitivně ovlivňuje krevní tlak a rychlost tepu, má se za to (i když to zatím není dostatečně vědecky potvrzeno), že může zlepšovat mozkové funkce a pomáhat chránit před rakovinou a Alzheimerovou chorobou. Pro správné fungování je ale potřeba dodržovat určité zásady, některé druhy přerušovaného půstu jsou méně efektivní než jiné a navíc se tento typ půstu zdaleka nehodí pro všechny.

Co vlastně vůbec přerušovaný půst je? Jeho zastánci o něm říkají, že je to spíše životní styl a styl stravování, než klasická dieta. Hlavním principem zde je střídání různě dlouhých period postění a konzumace jídla. Během postění si náš metabolismus odpočine (jelikož není neustále nucen zpracovávat potraviny) a naše tělo si pro nové zásoby energie bude sahat do tukových zásob.

 

Ne jeden, hned několik druhů přerušovaného půstu

A jak na to? Existuje několik typů přerušovaného půstu. Nejznámější a mediálně nejvíce skloňovaný je půst 16/8 pro muže nebo 14/10 pro ženy. První číslo znamená dobu, po kterou se postíme (sem se samozřejmě počítá i spánek), druhé číslo čas, kdy si dopřáváme jídlo. Ženy například mohou v tomto modelu snídat v osm ráno a poslední jídlo si večer dát v šest hodin. V periodách, kdy jíme, do sebe potřebujeme dostat svůj běžný kalorický příjem, jinak hrozí, že bychom hladověli a naše tělo by si naopak tukové zásoby vytvářelo. Tento rytmus si můžete upravit podle svých potřeb, jindy bude s jídlem začínat ranní ptáče a v jinou dobu sova, přerušovaný půst navíc respektuje vaše stravovací styly a potřeby, například vegetariánství nebo bezlepkovou dietu.

Existuje ale mnohem více druhů přerušovaného půstu. Například dieta 5:2, která je vhodná pro osoby s náročným rozvrhem, které nezvládají dodržovat každodenní pravidelný rytmus, kombinuje dva na sebe nenavazující dny s velmi nízkým příjem kalorií (500 kcal) a pět dní, kdy se jí normálně zdravě. Dalším způsobem je postit se každý druhý den, typicky lidé, kteří se pro tento způsob rozhodli, jí během dní půstu 500 kcal a během dalšího dne kalorie nepočítají. Tato metoda ale příliš dlouhodobě udržitelná a mnozí z těch, kteří ji zkoušeli, se přejídali ve dny, kdy se nepostili. Variantou je i na jeden až dva dny v týdnu nekonzumovat nic kromě nekalorických nápojů.

 

Kde je háček?

To zní všechno velmi hezky, ale přece jenom je zde několik háčků. Úplně elementárním problémem je to, že někdy může být těžké skloubit přerušovaný půst s vašimi společenskými plány. Například pokud vaši přátelé chtějí jít na večeři v sedm hodin, ale vaše poslední jídlo je naplánováno na šestou. Přerušovaný půst také neznamená, že můžete jíst úplně vše, co chcete. Pokud byste se postili a pak se nacpali jídlem z fast foodu, zdravotní efekty se nedostaví. I během přerušovaného půstu bychom se měli stravovat zdravě, vyvarovat se průmyslově zpracovaných pokrmů a dopřávat si dostatek ovoce, zeleniny, kvalitních bílkovin a zdravých tuků.

Pokud hledáte inspiraci, pro své zdravé vaření, můžete ji najít na našem webu, naše foodblogerky pro vás připravili celou řadu vynikajících receptů se zeleninou od Dione. Vyzkoušejte třeba výborného lososa s hráškovým pyré nebo výborné smoothie s kokosovým mlékem.

Pokud se vrhnete do některé z náročnějších verzí přerušovaného půstu, je možné, že se budete potýkat s únavou, nevolností, nízkou hladinou krevního cukru, bolestmi hlavy nebo podrážděností. V těchto případech bychom měli dbát i na opatrný přechod z období půstu do období konzumace jídla. Měl by být pozvolný a neměli bychom to přehánět s velikostí porcí. Přehnané množství jídla by totiž mohlo náš zažívací systém zatížit.

 

Přerušovaný půst není pro každého

Přerušovaný půst není vhodný v období potřeby zvýšeného příjmu kalorií a růstu: takže například v dětství, adolescenci, těhotenství nebo během kojení. Vyhnout by se mu měli také lidé s diagnózami, jež vyžadují pravidelný příjem kalorií, například s cukrovkou nebo hypoglykémií. Zapomenout na něj mohou i osoby, kteří berou své léky zároveň s jídlem. Rozhodně by se do něj neměli pouštět ti, kteří prodělali poruchy příjmu potravy, u těch může půst zvyšovat riziko návratu nemoci.