7 zdravých potravin, díky kterým to rozpálíte (nejen) na Valentýna

Nejromantičtější svátek roku je skoro tady. A mnoho z nás určitě přemýšlí, čím překvapit svoji drahou polovičku na svatého Valentýna letos. Spousta párů se rozhodne tento den oslavit dobrým jídlem: podle výzkumu banky Unicredit zve nejvíce Čechů své partnerky a partnery do restaurací, týká se to 20 % z nich. A jídlo může být také skvělým úvodem pro další aktivity během valentýnského večera a noci. O některých potravinách se totiž říká, že mají afrodiziakální účinky a dovedou povzbudit naše libido. Co je na tom pravdy? A na čem bychom si tedy měli během Valentýna pochutnávat?

 

Jak vůbec jídlo na naše libido působí? Takzvaná afrodiziaka fungují hned několika způsoby. Prvním z nich může být placebo efekt, který se dostaví při konzumaci tradičně sexy jídel. To je třeba případ ústřic, které jsou pro svoje údajně neobvyklé účinky ceněné již od dob antických Římanů a na něž nedal dopustit proslulý svůdce Casanova. Ústřice sice obsahují zinek, který je potřebný pro správnou tvorbu testosteronu, ale jinak to zas tak žhavé to s jejich efektem není. Určité chutě nebo vůně vyvolávají příjemné vzpomínky, například na místo, kde jste se seznámili, dále třeba vanilka může navodit pocit bezpečí, díky kterému se více uvolníme.

Nepostradatelné živiny

Některé pokrmy potom přímo obsahují látky, jež pozitivně ovlivňují správnou činnost našeho těla a pohlavních orgánů. Sem spadá například chilli, česnek nebo pepř, které způsobují vzestup krevního tlaku a pulsu a tím pádem mají za následek zvýšené prokrvení celého těla, včetně intimních partií. Již jsme zmínili zinek, který najdeme třeba v červeném masu, luštěninách nebo ořeších a o němž je prokázáno, že zvyšuje přirozenou hladinu testosteronu. Hormonální hladinu ovlivňuje také selen. Vliv nejen na libido, ale také na kvalitu spermatu, má vitamin E.

Alkohol, med, čokoláda…

A nesmíme zapomenout ani na potraviny a nápoje, které nám pomáhají odbourat stres a cítit se příjemně. Sem se řadí v malém množství alkohol, například taková sklenička sektu. Ale pozor, s alkoholem se to nesmí přehánět, protože jinak funguje přímo opačně. V mnoha kulturách, od Vikingů až po starověkou Čínu, byl tradičně jako afrodiziakum a také symbol lásky či plodnosti ceněn med. Na svatbách si proto snoubenci připíjeli medovinou, medem slazeným vínem, případně byli obdarováváni medovými koláči. Slastné pocity dovede navést i čokoláda, což je také jeden z důvodů, proč jsou nejrůznější bonboniéry a dezerty s Valentýnem neodmyslitelně spjaty. Kvalitní čokoláda mimo jiné osahuje fenylethylamin, hormon a alkaloid, kterému se také přezdívá droga zamilovaných.

A zde je sedm výborných (a zdravých) potravin, které mají příznivé účinky na sexuální touhu a navíc skvěle chutnají.

 

  1. Jahody

Co může být více sexy než šampaňské s jahodami? Semínka těchto krásných červených plodů jsou nabité zinkem, který u mužů ovlivňuje produkci testosteronu, jenž je zodpovědný například za produkci spermatu. Kromě toho se také používá při léčbě neplodnosti. Dále se o jahodách říká, že pozitivně ovlivňují chuť tělesných tekutin.

Drobnou nevýhodou je to, že v únoru se jahody hůře shánějí a ty, co se koupit dají, příliš nevoní a nechutnají. Zachránit vás mohou jahody od Dione, které můžete mít v mrazničce vždy po ruce. Ty se navíc sklízí krásně zralé a v sezóně a díky šetrné technologii mrazení si uchovají všechny vitamíny a další důležité vlastnosti. S jahodami od Dione se navíc dá krásně kouzlit: potěšte svoji nejdražší nebo nejdražšího třeba našimi výbornými tvarohovými koblížky s jahodovou omáčkou. Ideální jako snídaně do postele!

  1. Brokolice

Pokud si budete během valentýnské večeře vybírat, kterou zeleninu si dáte jako přílohu například ke svému steaku, zvolte si brokolici. Ta totiž obsahuje slušné množství vitamínu C, který pomáhá posilovat oběh krve a je spojován se zlepšením libida u žen.

  1. Černé maliny

Pozor, neplést s ostružinami, které jsou velmi podobné. Černé maliny jsou menší, mají maličké bílé chloupky a nejsou tak kyselé jako ostružiny. Jejich chuť je v ovocné říši unikátní a díky svým vlastnostem jsou považovány za nejnovější superpotravinu. Podle studie vědců ze Zemědělské univerzity v Krakově obsahují až třikrát více antioxidantů než běžné maliny nebo ostružiny. Kromě toho prý vylepšují libido i výdrž.

  1. Borůvky

Další přírodní zásobárnou zdraví jsou borůvky. Pokud si budete tyto modré perly dopřávat třikrát až čtyřikrát týdně, poznáte to i ve vaší ložnici. Jsou totiž plné antioxidantů a napomáhají lepší cirkulaci krve. Kromě toho obsahují dopamin, chemikálii, díky níž se cítíme šťastně a spokojeně.

Borůvky v té nejvyšší kvalitě vždycky můžete mít přichystané díky sortimentu Dione.

  1. Špenát

I když se prokázalo, že informace o nadprůměrném obsahu železa ve špenátu je omylem, tato lahodná zelenina má stále co nabídnout. Najdete v něm magnesium, které snižuje zánět v cévách a tak podporuje oběh krve. A tím pádem také prokrvení pohlavních orgánů, což je důležité pro kvalitnější erekci u mužů a snadnější orgasmus u žen.

Špenát lze upravit mnoha různými způsoby: využijete jej třeba ve špenátových palačinkách s ricottou.

  1. Vodní meloun

Pokud chcete vaše rande zakončit sladkou tečkou, zvolte místo čokolády raději vodní meloun. I když meloun je z 92 % voda, zbylých 8 % stojí za to. Obsahuje totiž aminokyselinu l-citrulin, která pomáhá uvolnit a rozšířit cévy a zlepšuje průtok krve.

  1. Banán

V našem seznamu nemůže chybět banán. Ten je bohatý na draslík, jenž pomáhá bojovat s efekty sodíku. Příliš slaná jídla totiž zmenšují průtok krve a také způsobují nepříliš přitažlivé nadýmání.