Na sjezdovce i v bílé stopě: Tipy, jak jíst zdravě na lyžích

Období běžek a sjezdového lyžování je tady. A jako každý jiný druh pohybu vyžadují tyto zimní sporty, abychom se při jejich provozování soustředili na vhodnou výživu. Co bychom měli vědět, než vyrazíme na svah nebo do bílé stopy? Poradíme vám, na co nezapomenout, pokud se chcete na lyžích stravovat kvalitně a vyváženě.

Běžkování i sjezdové lyžování se liší, proto je rozebereme jedno po druhém. Důležité je myslet na to, že při lyžování platí podobná pravidla jako při jakémkoliv jiném sportu. A běh na lyžích je obzvlášť náročný sport: při rychlosti 15 km/h se uvádí spotřeba energie 1170 kcal/hod. I proto je běh na lyžích výborný na hubnutí, navíc při něm zapojujeme celé tělo: údajně až devadesát procent všech jeho svalů. Tomu musí odpovídat samozřejmě i přijímaná potrava.

Sacharidy, tuky, bílkoviny…

Při běžkařské dovolené (ale samozřejmě i jindy) bychom měli dbát na pestrou stravu a také na její pravidelný přísun. V jídelníčku by měly převažovat kvalitní sacharidy s nižším glykemickým indexem, například cereálie, vločky, celozrnné pečivo, hnědá rýže, celozrnné těstoviny nebo ovoce. Nesmírně důležité jsou bílkoviny, které jsou stavebním kamenem organizmu a můžeme je čerpat buď z živočišných (například maso, vejce, mléčné výrobky) nebo rostlinných zdrojů (sója, luštěniny). A zapomínat nesmíme ani na kvalitní tuky, které jsou u běžeckého lyžování důležitým zdrojem energie. Dobré tuky najdeme třeba v ořeších a semínkách, avokádu nebo rybách. Vyzkoušejte třeba našeho pečeného lososa se zeleninou Juliene, kterého pro náš připravila Míša, autorka blogu Cooking with Šůša.

A samozřejmě bychom neměli zapomínat ani na hydrataci, ideálně bychom měli při sportu vypít až 4 litry tekutin denně.

Jak zvládnout nadmořské výšky

Protože lyžování je specifickým sportem ve specifických podmínkách, máme zvýšené nároky na přísun nejrůznějších látek. Jednou z nich jsou vitamíny: důležitý je například vitamin C, který podporuje imunitu, dále vitaminy skupiny B, kyselina listová nebo také vitamin D. Myslet bychom měli na železo, zvláště pokud se pohybujeme ve vysokých nadmořských výškách. Potřebujeme jej více kvůli zvýšené tvorbě červených krvinek, které se adaptují na pro ně nové prostředí. Pokud chcete zejména při běhu na lyžích zvýšit příjem proteinů, které jsou nezbytné při budování svalů, můžete využít nejrůznější proteinové koktejly.

Svačiny jsou na sjezdovce alfou a omegou

Také sjezdové lyžování má své konkrétní potřeby. Předně při něm nevydáváme tolik energie jako na běžkách, dále mnoho lyžařů tráví na svahu celý den. Doma se pouze nasnídá a navečeří. Proto je dobré dbát na vydatnou snídani, rozhodně nedoporučujeme ji vynechávat. Zkuste třeba naši výbornou snídaňovou smoothie bowl, která vás krásně zasytí.

A protože se na čerstvém vzduchu snadno vyhládne, je nutné něco sníst i v průběhu dne. Bohužel nabídka bufetů a horských chat na sjezdovkách často nebývá příliš oslnivá. Mnohdy jsou zde k dostání pouze hranolky s kečupem, párky v rohlíku nebo podobné jiné ne úplně zdravé rychlovky. Pokud už nabídky horských občerstvovacích stanic využijeme, jsou nejlepší volbou hutné polévky, těstoviny, rýže nebo vařené maso. Vyhnout bychom se měli zbytečně těžkým nebo smaženým pokrmům.

Sendvič může nahradit oběd

A co si s sebou zabalit? Bez doplňování energie náš organismus slábne a sportovní výkon za moc nestojí. Je proto dobré mít s sebou kvalitní sacharidy, které nám potřebnou energii rychle dodají. Výborným zdrojem energie je třeba sušené ovoce, pomůže nám také tabulka hořké čokolády nebo domácí müsli tyčinky. Na svačinu pak s sebou můžeme zabalit domácí sendviče, které jsou praktické, skladné a jednoduše nahradí i oběd. Obložit je můžeme třeba libovou šunkou, sýrem, tvarohovou pomazánkou a jakoukoliv zeleninou. Velmi vhodnou sportovní svačinkou je čerstvé ovoce, hlad zažene i směs ořechů a sušeného ovoce. Ořechy jsou navíc zdrojem kvalitních tuků, bílkovin, vitaminů skupiny B a vitaminu E. Naopak nevhodné jsou nejrůznější salámy, slané brambůrky nebo paštiky.

A ani zde bychom neměli zapomínat na dostatečný přísun tekutin. Stačit by nám měla obyčejná voda, případně si můžeme udělat neslazený čaj do termosky. Skvělý je bylinkový nebo ovocný, případně zelený čaj, na svahu nás krásně zahřeje čaj zázvorový. Dobrá naopak není káva, která nás dehydratuje nebo nejrůznější přeslazené limonády.

Přejeme vám spoustu zábavy a nezapomenutelných zážitků na lyžích.