Letem karnevalovým světem: tohle si lidé dopřávají během masopustu v Brazílii, Itálii nebo v USA

Masopust, fašaňk, ostatky nebo také karneval. Řeč je pořád o stejném svátku. Období hýření a zábavy v maskách je časem mezi dvěma půsty, Vánocemi a Velikonocemi. Oslavuje se nejen u nás, ale rovnou po celém světě, kde mnohdy nabývá podob bujarých, pestrých a nevázaných slavností. A to vše je samozřejmě spojené se spoustou dobrého jídla. Pojďme se spolu podívat, co můžete během karnevalu ochutnat třeba v Brazílii, Itálii nebo Německu.

Nezbytnou součástí masopustního jídelníčku u nás jsou koblihy smažené na másle, dále křehké sladké boží milosti, slanina a samozřejmě také pálenka, která přišla vždy promrzlým koledníkům vhod. Toto období je také spjato se zabijačkami. Účastníci slavností si tak mohli domů jako výslužku odnést dobré jitrnice, klobásy nebo škvarky.

U sousedů

Podobné speciality jako u nás najdeme v sousedním Polsku. Také zde se na „Tłusty Czwartek” (tlustý čtvrtek) pojídají koblihy. K tomu se podávají faworki nebo také chrusty, někdy poeticky nazývané andělská křídla.  Jedná se o křupavé smažené pečivo ve tvaru zamotaných stuh, o kterém se někdy mluví jako o polských božích milostech.

Když se podíváme k našim dalším sousedům, do Německa, zjistíme, že i zde můžeme zažít barevný a bláznivý karneval. Nejznámější je ten v Kolíně nad Rýnem, kde ulice každoročně zaplní alegorické vozy a tisíce tanečníků. Zde se ke slovu dostávají klasické německé speciality: ať už bratwurst, čerstvé preclíky nebo krapfen, lokální varianta koblih. A to vše v Kolíně můžete zapít třeba místním speciálním, svrchně kvašeným pivem Kölsch.

 

Romantické Benátky

Posuneme se dále po evropském kontinentu, směrem na jih, na Apeninský poloostrov. Zdejší nejproslulejší oslavou masopustu je slavný karneval v Benátkách, kdy se město na laguně zaplní postavami v honosných operních maskách. Co se týká gurmánské stránky celé akce, můžete si zde vybírat z celé řady pokrmů s rybami a k tomu usrkávat Bellini, lahodný koktejl z Prosecca a broskvového džusu. V jiných částech Itálie se samozřejmě konzumují nejrůznější těstovinové pokrmy anebo návykové fritelle, malé smažené koblížky plněné čokoládou, krémem zabaione nebo nutelou.

 

V sousední Francii se nejznámější karneval odehrává v Nice, kde si pochutnáte na spoustě palačinek, vaflí nebo na beignetkách, pečivu, které se opět podobá koblihám a podává se horké s pořádnou vrstvou moučkového cukru.

 

Pestré oslavy v New Orleans

Naše cesta pokračuje za Atlantickým oceánem, konkrétně v New Orleans, které každoročně ožívá festivalem Mardi Gras (což znamená opět tlustý čtvrtek). V New Orleans se mísí vlivy několika různých kultur, během oslav si zde můžete pochutnat na corn dogu, párku v osmaženém kukuřičném těstíčku, jambalyi, kreolské specialitě z masa a zeleniny s rýží, nebo na gumbu, husté výživné polévce, v níž dominuje řapíkatý celer, cibule a paprika.

 

Zlatý hřeb v Riu

A náš masopustní exkurz by samozřejmě nebyl kompletní bez toho, že bychom se zastavili v Brazílii, která je domovem asi nejslavnějšího karnevalu: pětidenního festivalu v Rio Janeiru. Během něj celé město pulzuje v rytmu samby a ulice se zaplní pestrobarevně oděnými tanečníky. Kalorie spálené intenzivním tancováním zde doplníte třeba díky moqueca baiana, voňavé rybí omáčce, feijoadě, pomalu vařenému vepřovému s fazolemi a rýží, anebo carurú, které se podobá neworleanskému gumbu a ještě navíc obsahuje krevety a opražené oříšky. A pokud by vás honila mlsná, můžete si dopřát například brigadeiros, pralinky vyrobené z kondenzovaného mléka a kakaa, či quindim, dezert z vaječného žloutku, cukru a mletého kokosu.