Fenomén vánočního cukroví: zvítězí trendy nebo tradice?

Pečení vánočního cukroví. Skutečný český fenomén, královská disciplína těch, kteří se před svojí rodinou a známými chtějí vytáhnout a oslnit je množstvím nejrůznějších druhů. Zábava na dlouhé zimní večery, která provoní byt či dům vanilkou nebo rumem. I když je spousta rodin při pečení cukroví konzervativní a rok za rokem peče linecké, pracny nebo třeba perníčky podle časem spolehlivě ověřeného receptu, také tyto drobné vánoční laskominy podléhají módě. Možná byste se divili, jak moc se liší dnešní cukroví od toho, které pekly naše babičky a prababičky.  Jaké trendy hýbou vánočním cukrovím v současnosti? A jak to vidí naše foodblogerky? To vše se dozvíte v tomto článku.

Kořeny vánočního cukroví prý údajně sahají až do předkřesťanských dob. Tehdy se vykrajované symbolické tvary, třeba rituálních zvířat nebo kulaté, připomínající slunce, věšely na stromy, aby odehnaly zlé síly. Cukroví, tak jak jej známe dnes, se na stolech začalo objevovat až od druhé poloviny 19. století. A to ještě spíše u bohatších vrstev, a tomu našemu se příliš nepodobalo: oblíbené byly třeba oplatky zalité medem.  Lidé na venkově si dopřávali spíše sušené ovoce nebo ořechy. Asi nejstarší vánoční pochoutkou, kterou si užíváme dodnes, jsou perníčky. V minulosti byly považovány za doslova luxusní zboží. Je to dané voňavou směsicí koření, která se k jeho přípravě používá – přidává se do něj pepř, zázvor, skořice, ale někdy také hřebíček, kardamom, muškátový oříšek, anýz nebo levandule. Tyto suroviny byly v minulosti velmi vzácné, proto se perník tradičně vyráběl v bohatých hanzovních městech jako symbol jejich úspěchu a kontaktu se světem.

Opravdový boom cukroví, s jeho rozmanitými druhy, doopravdy nastal až ve 20. století. Za první republiky si lidé ve městech mohli dopřát speciální jedlé ozdoby přímo na stromeček nebo vánoční kolekce, na venkově si zas pochutnávali spíše na domácím cukroví, ořeších nebo sušených plodech.

Sádlovky a Masarykovy knoflíky

Cukroví údajně peče až 80 % českých domácností. Naše stoly o svátcích často zdobí úplná klasika: pěticí nejoblíbenějších druhů v současnosti je linecké cukroví, perníčky, vanilkové rohlíčky, nepečená vosí hnízda a ořechové medvědí pracky, které se prý objevují už i ve slavné kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové.  Ale i zde působí trendy. Není to tak docela dávno a vánoční cukroví vypadalo poměrně odlišně. Hitem bylo třeba jednoduché, ale výborné Masarykovo cukroví (nebo také Masarykovy knoflíky), jejichž hlavní složkou byly vlašské či lískové ořechy. O Vánocích u našich babiček nebo prababiček jsme si mohli pochutnat také na sádlovkách: sladkém kulatém pečivu z mouky, cukru, sádla a kakaa, uvnitř kterého se nachází marmeláda. Oblíbené byly také třeba ischelské dortíčky, drobné vykrajované pečivo z mandlí, náplní z marmelády, velkorysou čokoládovou polevou a polovinou vlašského ořechu na ozdobu, případně sacher dortíčky.

Zdravé novinky

A co hýbe pečením vánočního cukroví v současnosti? Můžeme zde vysledovat několik základních trendů. Vánoční sladkosti založené na ořeších, cukru a másle jsou opravdovou energetickou bombou. Proto je zde snaha je odlehčit, místo másla použít třeba kokosový olej, bílý cukr nahradit třtinovým, případně některým z rostlinných sirupů. Zároveň se zde projevuje vliv alternativních stravovacích stylů: můžeme tedy narazit na raw, paleo nebo veganské cukroví. Stále častěji se také objevuje cukroví bezlepkové. Tuto tendenci potvrzuje i Míša, autorka blogu Cooking with Šůša: „Ráda přetvářím klasické cukroví na jeho zdravé varianty. V dnešní době trpí spousta lidí nějakou alergií, tak se snažím, aby si každý našel to svoje. I cukroví bez lepku, bez hromady másla nebo spousty cukru může chutnat skvěle.“  Pokud se chcete nechat inspirovat Míšiným kuchařským uměním, vyzkoušejte její vynikající ovesné košíčky s pudingem a borůvkami, které vytvořila exkluzivně pro náš portál. Pokud si lámete hlavu nad tím, kde teď v zimě sehnat borůvky, můžete si koupit zmražené od Dione, které budete mít vždy po ruce.

Někdo to rád syrové

A jak móda ovlivňující vánoční cukroví vypadá? Stále oblíbenější jsou raw neboli syrové dobroty, které nevyžadují pečení ani tepelnou úpravu (maximálně vysoušení nebo šetrné ohřátí na nejvýše 42 °C, které zachová všechny jejich vlastnosti a výživové hodnoty). Pokud se nepustíte do složitějších kreací, je jeho výroba velmi jednoduchá a rychlá, může tak být skutečnou záchranou pro ty, kteří si na vánoční cukroví vzpomněli až na poslední chvíli. Navíc je o poznání zdravější než to klasické: při jeho výrobě se nepoužívá klasický cukr, základními surovinami bývají datle, semínka či ořechy. Je také velmi hutné, takže jej na posezení sníte méně.

Pravěké dobroty

Pokud chcete letos o Vánocích hodovat zdravě, vyzkoušejte paleo cukroví. Tento způsob stravování, založený na tom, co údajně jedli lidé v pravěku, se vyhýbá mouce, mléčným produktům nebo průmyslově zpracovaným potravinám. Že to moc nejde s vánočním cukrovím dohromady? Klasické suroviny můžete nahradit zdravějšími, místo cukru využít třeba med, povoleny jsou i ořechy nebo kvalitní čokoláda a kakao. Pokud pečete bezlepkově, nahraďte klasickou pšeničnou mouku třeba rýžovou, pohankovou či kukuřičnou, u veganského cukroví se zase vypouštějí živočišné suroviny, tedy především mléčné výrobky nebo vejce.

Návrat k tradičním surovinám

Další trend jde tak trochu proti těm, které jsme si teď načrtli: v době, kdy se všichni snaží odlehčovat, sahá po poctivých tradičních surovinách, namísto Hery na pečení a nejrůznějších ztužených tuků se používá čerstvé máslo nebo biomouka z farmářských obchodů, vše se lepí domácí marmeládou.

A zapomenout nesmíme také na dobroty, které k nám přichází ze světa: z čím dál tím oblíbenější jsou u nás cookies, cupcakes a dortíky na špejli neboli cake pops, které k nám přišly z angloamerického světa, ale některé domácnosti experimentují třeba s baklavou nebo i dalšími, exotičtějšími dobrotami. „Každý rok peču tradiční perníčky a ještě asi tři klasické rodinné recepty, bez kterých si Vánoce nedokážu představit. Určitě se ale snažím vždy připravit něco nového. Loni to třeba byly datlové kuličky a letos se chci pustit do cukroví bez cukru,“ dodává blogerka Romana, která stojí za portálem Na skok v kuchyni. Pro náš web připravila vynikající a lehký pohár Eton Mess, který získal svoje jméno podle britské Eton College, kde se podává při tradičním zápasu v kriketu. Na něj Romana využila praktické mražené maliny od Dione. 

Módní vlny se dotýkají všeho: i vánočního cukroví, můžeme se jimi podle své nálady a chuti nechat ovlivňovat, aniž bychom zapomněli na rodinné stříbro v podobě vanilkových rohlíčků nebo perníčků. Podobně to vnímá i blogerka Míša: „Samozřejmě nepohrdnu ani klasickým cukrovím, které připravuje moje maminka. Třeba takovým rumovým kuličkám nikdy neodolám.“

Přejeme vám sladký advent!