Odkud se vzal Halloween?

Vydlabané dýně, stylové dekorace, originální kostýmy… Halloween původně pochází z anglosaského prostředí, ale už i u nás si stihl najít cestu do srdcí malých i velkých. Jaký je vůbec původ tohoto svátku? Je starší, než by se mohl zdát. Pojďte s námi na magickou pouť časem, kde se o nejstrašidelnějším dni v roce dozvíme více.

Kořeny Halloweenu sahají daleko – až do předkřesťanského Irska a antického Říma. Jeho irský předchůdce se jmenuje Samhain, vlastně se jednalo o oslavu konce sklizně (Samhain také znamená konec léta), kdy obyvatelé nejen smaragdového ostrova, ale i třeba Skotska, Walesu nebo Bretaně zaháněli domů stáda a kusy dobytka, které by nepřežily zimu, poráželi a hodovali na nich. Tento svátek měl ale i svůj magický rozměr: Keltové věřili, že během Samhainu se můžou ze záhrobí vracet duchové zesnulých příbuzných, kteří měli ještě navíc schopnost věštit budoucnost a varovat své milované před potížemi, které je čekají. Každopádně se ale mohlo stát, že spolu s dobrými duchy dorazí i přízraky nechtěné. Proto se lidé přestrojovali do kostýmů, tak aby i oni sami strašidla připomínali, a v průvodu vyprovázely zlé duchy ze svých vesnic.

Pro bohyni sadů a zahrad

Podobný svátek slavili také staří Římané. Ti pořádali oslavy na počest Pomony, bohyně sadů a zahrad, které obětovali ořechy a ovoce. Po invazi do Římanů do Británie a rozšiřování římské říše na další keltská území spolu postupně oba svátky, které stály v kalendáři blízko sebe, splynuly.

Jak se postupně rozšiřovalo křesťanství, zahrnulo do svých tradic i tento původně pohanský svátek, který byl přejmenován na Den všech svatých. Lidé stále nosili kostýmy – ale na místo děsivých duchů se převlékali za nejrůznější světce nebo světice. Mladí muži potom obcházeli domy a za trochu jídla, piva nebo peněz zpívali písně. Ani kulinářská stránka samozřejmě nebyla zanedbávaná: namísto obětin bohům nebo duchům se pekly drobné kořeněné sušenky, které se rozdávaly chudým, jež se potom modlili za duše zemřelých. Dali byste si i vy něco sladkého? My jsme vyzkoušeli cupcakes, které mají podobně jako Halloween původ v Británii, ale pořádně prorazily, až když doputovaly na druhou stranu Atlantiku. 

 

Původně se dlabaly brambory

Část tradic, které mají původ v irském Samhainu nebo římské Pomoně, s sebou přivezli irští imigranti do dnešních Spojených států. Ve své pravlasti vydlabávali lucerny, které měly posvítit na cestu jejich zemřelým blízkým – používali k tomu ale dostupné brambory nebo tuřín. V Americe tyto plodiny ale velmi rychle vyměnili za domácí dýni, která se k tomuto účelu hodí, jak sami uznáte, určitě mnohem lépe. V současnosti jsou dýně na Halloween speciálně šlechtěny a mohou vážit desítky až stovky kilogramů (současný světový rekordman vážil téměř 1 200 kg).

Oranžová jako dýně, černá jako temnota

Slavné koledování, které známe z amerických filmů, je úzce provázáno s mladíky, kteří chodili oblečení od domu k domu jako svatí. Každopádně americké okázalé a strašidelné kostýmy pocházejí spíše z irské tradice, kdy se vesničané strojili jako duchové. V 50. letech, po 2. světové válce, byl Halloween propagován jako svátek mládí, který spojoval a seznamoval sousedy a utužoval komunitu. Tehdy se také prosadily barvy typické pro Halloween: oranžová, jako vydlabané dýně, a černá, jako temná, strašidelná stránka svátku. A k tomu samozřejmě patřily a doposud patří sladkosti. A spousta sladkostí. Někdo se spokojí s kupovanými cukrovinkami, kreativnější rodiny pekly vlastní dobroty. My jsme pro vás připravili tento děsivý krvavý cheesecake. Odkaz V čem spočívá jeho tajemství? Kromě gumových žížal v červených malinách, které mu dodají tu správnou barvičku. A nemusíte se trápit tím, že v říjnu už u nás maliny nerostou. Díky Dione je můžete mít vždy po ruce v mrazničce.

Z oslav pro děti se Halloween vyvinul do podoby, kdy si jej užívají i děti i dospělí. Zatímco nejmladší si mohou užít spoustu zábavy například s vydlabáváním dýní s rodiči, dospělí se oblíkají do kostýmů a vyráží do víru nočního života.

Z Evropy do Ameriky a zpět

Ze Spojených států se takto pojatý Svátek všech svatých rozšířil do celého světa. Poprvé se objevil v roce 1997 ve Francii, a jak možná správně tušíte, byl to marketingový tah. Obchodníci totiž chtěli podpořit nákupy v ospalém období, které má ještě daleko do Vánoc a zároveň poskytnout svým zákazníkům záminku bavit se, i když se v té době francouzské ekonomice zrovna nedařilo. Halloween se dál slaví mimo jiné v různé míře v dalších evropských zemích, v Číně, na Filipínách nebo v Indonésii. Na všech místech se doplňuje s místními svátky a kulturou a vytváří tak organický mix.

Z oslav pro děti se Halloween vyvinul do podoby, kdy si jej užívají i děti i dospělí. Zatímco nejmladší si mohou užít spoustu zábavy například s vydlabáváním dýní s rodiči, dospělí se oblíkají do kostýmů a vyráží do víru nočního života.