Svačina: základ dne (nejen) pro malé školáky

Svačiny jsou důležitou součástí jídelníčku. A neplatí to jen pro děti, které ve škole a při odpoledních aktivitách potřebují doplnit energii, ale i pro dospělé. Taková správná svačinka totiž udrží vyrovnanou hladinu krevního cukru a odvrátí riziko večerního přejídání. Její příprava se ale nemá podceňovat. Pokud nechcete, aby vaše děti měly před obědem hlad anebo vracely svačiny nesnědené, přečtěte si tento článek.

 

Zdravý životní styl si asi bez svačiny těžko umíme představit. I když jsou na spoustě škol dostupné bufety nebo automaty, neměli byste stejně přípravu domácí svačiny brát na lehkou váhu. Automaty totiž v 99 % případů obsahují jen sladké tyčinky nebo bagety. Ty sice děti milují, ale vhodné pro ně nejsou. Navíc, pokud děti nesvačí, hůře se soustředí, jsou neklidné a také se rychleji unaví. A to se může projevit i na školních výsledcích.

Dobrou svačinou proti hladu

Pokud tedy chcete, aby váš školák nebo školačka excelovali a ještě se u toho cítili fit, můžete začít u svačiny. Ta má tvořit 5–10 % z celkového denního příjmu kalorií. Samozřejmě záleží na tom, jak je vaše ratolest aktivní: malý sportovec potřebuje větší energetický přísun než dítko, které si raději čte nebo hraje počítačové hry. Dobrá svačina předchází pocitu hladu a  ukládání tukových buněk. Zároveň tak u dětí budujeme správné stravovací návyky do budoucna. 

 

Ovoce a zelenina jsou základ

A co by tedy měla ideální svačina obsahovat? Dítě (a dospělý ostatně také) potřebuje dvě  denně, dopolední a odpolední. Ideálně by měla mít vyvážený podíl sacharidů a bílkovin, rozhodně neuděláte špatně, pokud ji postavíte především na ovoci a zelenině. Ovoce se hodí více pro dopolední svačinu, odpoledne volte spíše zeleninu. Právě s ní bývá ale občas problém: některé děti třeba brokolici nebo okurky v lásce nemají. Pokud je ale ukryjete do pomazánek nebo je nakrájíte na špalíčky a přidáte k hummusu, možná své děti obelstíte.

Každé šesté dítě nosí svačinu domů

A co když vaše dítko přinese nesnědenou svačinu domů? Podle průzkumů to tak dělá až každé šesté dítě. Pokud si nedá říct, zkuste mu je zpestřit něčím originálním. Menší děti milují barevné a hezké věci, zkuste mu proto třeba nachystat mističky s dipem například z červené čočky a k tomu okurku nebo mrkvičku nakrájenou na plátky. Líbit se mu budou také cherry rajčátka: malé kulaté plody sní spíše než klasická rajčata.

Co se týká dopolední svačiny, určitě nešlápnete vedle s již zmiňovaným ovocem. Nakrájejte je na snadno poživatelné kousky, k tomu můžete dítěti přibalit kvalitní jogurt, domácí granolu či muffiny nebo i husté smoothie (základem můžou být například jahody a banány).

Pokud hledáte inspiraci, podívejte se na náš web. Tam najdete recepty, které budou chutnat vašim nejdražším i vám.  Z našeho mraženého ovoce a zeleniny uděláte například famózní bublaninu nebo špenátový quiche.

 

Nezapomenout na vodu!

Na co by se nemělo zapomínat, je pitný režim. I zde platí, že byste se měli vyhnout slazeným a energetickým nápojům. Úplně nejvhodnější je totiž čistá voda. A pokud ji vaše dítě nechce pít, přihoďte mi do ní pro ochucení pár lístků máty nebo trochu citronu. Některé sportovní lahve mají také sítko, do kterého lze schovat ovoce. Výborný je také neslazený ledový čaj.

 

Přejeme vašim dětem spoustu školních úspěchů a dobrou chuť!