Klíčení: Vypěstujte si doma vlastní zdravou minizahrádku

Klíčení: Vypěstujte si doma vlastní zdravou minizahrádku

Říkali jste si někdy, jaké by to bylo mít vlastní malou zahrádku a dopřávat si pravidelně čerstvě vypěstované ovoce a zeleninu? S nakličováním si můžete zahradničení vyzkoušet i v tom nejmenším bytě. Je jednoduché, nepotřebujete žádné speciální pomůcky, stačí vám k němu sáček semínek nebo luštěnin, sítko nebo i obyčejná pet láhev. Suchá semena se díky klíčení promění v živé rostlinky, které obsahují spoustu minerálů, enzymů a vitamínů, která si můžete vychutnat ve výživném smoothie nebo jimi osvěžit hráškovou polévku.

Na začátku každého nakličování je suché semínko: stačí ale jen trochu vlhkosti a nastává zázrak: kulička hrášku, cizrny nebo sóji, do té doby zdánlivě bez života, se začíná probouzet. Semínko si můžeme představit jako spící zárodek celé rostliny, když jej budeme pravidelně zalévat, bude růst. Nakličováním se začnou se tvořit enzymy, které přeměňují zásobní sacharidy na cukry a tím aktivují všechny další látky – minerály, bílkoviny, vitamíny a antioxidanty. V malém klíčku jsou tyto živiny koncentrované mnohem více než v dospělé rostlině.

Ideální po dlouhé zimě

Klíčky jsou ideálním zdrojem energie po dlouhé zimě: složení se samozřejmě liší podle druhu rostliny, všeobecně ale obsahují velké množství vitaminů skupiny B, C, A a E, hořčík, železo a fosfor. Některé z nich také chlorofyl, který působí detoxikačně. Pro jejich detoxikační vlastnosti se velmi dobře hodí do smoothies. Recepty na vynikající osvěžující smoothies najdete na našem webu.  Klíčky zároveň pomáhají proti jarní únavě a posilují imunitu.

Jak na nakličování

Je to jednodušší, než by se mohlo zdát. Vše začíná výběrem správných semínek. Rozhodně se vyhněte semenům určeným pro setbu, ta bývají chemicky upravována, k jídlu jsou nevhodná. Nejlépe uděláte, pokud zajdete do zdravé výživy a pořídíte si luštěniny nebo semena v bio kvalitě. Pokud si nebudete vědět rady, určitě se zeptejte, personál vám rád poradí. Vybírejte celá, nepůlená semena, třeba z půleného hrachu bohužel nic nevyroste. 

Ze všeho nejdříve je potřeba luštěniny nebo semínka na několik hodin, případně přes noc, namočit a dát jim tak vědět, že se něco děje.  K samotnému klíčení potřebují vlhkost, ale nesmí být neustále namočené ve vodě. Nejlepší je proplachovat je – tak nezačnou plesnivět. Na trhu se prodávají sofistikované klíčicí misky, které semínka samy zavlažují. Klíčení bude ale fungovat i v úplně obyčejné plastové lahvi, ze které uřízneme hrdlo a do dna vyvrtáme několik dírek. Semínka by se měla třikrát až čtyřikrát za den proplachovat, pokud chodíte do práce, bohatě ale stačí, pokud jim lázeň dopřejete dvakrát denně – ráno a večer.

Do polévky i salátu 

A co s nimi v kuchyni? Na začátku to s naklíčenými luštěninami a semínky nepřehánějte: stačí hrst denně. Pokud je bude vaše tělo dobře snášet, přidávejte více. Skvěle chutnají jenom tak na kousku dobrého chleba s máslem, oživí také každou polévku. Kromě toho je lze přimíchat do pomazánek a samozřejmě také do salátů. Zároveň krásně odlehčí jakýkoliv masitý pokrm. A pokud chcete být kreativní, vyzkoušejte pesto s klíčky: s bazalkou, česnekem a olivovým olejem vyrobíte tu nejzdravější omáčku na těstoviny.

Klíčky jsou zkrátka pohotová zásobárna zdraví, která dobře chutná!

 

5 nejoblíbenějších rostlin na nakličování:

  1. Fazole mungo – oblíbené nejen ve vietnamské kuchyni. Klíčí zhruba dva až tři dny, mají příjemně nasládlou, osvěžující chuť, obsahují hodně vlákniny a jsou dobře stravitelné. Dobré například v salátech nebo jako příloha k zeleninovým jídlům.
  2. Cizrna – Cizrnu je nutné před klíčením nechat namočenou klidně i dvanáct hodin, klíčí dva až tři dny. Naklíčená krásně křupe a dobře zasycuje. Ideální do salátů.
  3. Pohanka – Pro klíčení je potřeba neloupaná pohanka. Stačí ji nechat na 30 minut nabobtnat ve vodě a můžete klíčit. Pohanka potřebuje přibližně dva až tři dny. Vyzkoušejte ji na sladko, třeba s mákem a agávovým sirupem.
  4. Špalda – Obiloviny se klíčí podobně jako luštěniny. Špalda potřebuje být namočená zhruba den, doba klíčení je potom dva až tři dny. Vyrobíte z ní potom dobrou a velice výživnou obilnou kaši.
  5. Řeřicha – Řeřicha se klíčí trochu odlišně, v misce na navlhčené buničině. Uchytí se na ní rostlinky, které pak můžete postupně opatrně nůžkami sklízet. Celý proces trvá minimálně deset dní, výsledné klíčky pak mají krásně pikantní chuť a hodí se třeba na chléb s máslem nebo do pomazánek.