Jarní očista vás udělá nezastavitelnými

Cítíte se unavená, nemáte energii, je vám těžko? Třeba by vám pomohla jarní očista. S příchodem jara se probouzí příroda, vše se začíná zelenat a my cítíme, že bychom také potřebovali povzbudit. Správně provedený detox nastartuje lidský metabolismus, můžete se po něm cítit mnohem víc odpočatě, čile a svěže a dokonce krásněji. Výrazně pomoct vám při něm mohou zeleninové a ovocné šťávy. Jak na to? Přinášíme vám průvodce jarním detoxem!

V našem střevě, játrech a ledvinách se za život usadí mnoho toxinů. Je to dáno prostředím, ve kterém žijeme a samozřejmě také stravou. Kvůli konzumaci nadměrného množství hromadně chovaných zvířat se do našeho těla dostávají zbytky léků a těžké kovy, problémem může být i málo vlákniny, kterou získáváme ze zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva. Vláknina usnadňuje zažívání, a pokud jí nemáme dost, ve střevech se ukládají odpadní látky. I proto je jednou za čas vhodné pročistit se. Detox si můžeme představit jako restart: budete se při něm vyhýbat škodlivým potravinám a zároveň vyhledávat ty, které pomáhají odbourávat odpadní látky.

Více energie a zářivá pleť

Pravidelně prováděná očista pomáhá zpomalovat stárnutí, zlepšuje zdravotní stav i kondici pokožky – pleť po ní jen září. Ale i pokud detox zkoušíte poprvé, budete překvapení jeho okamžitými efekty: nepříjemné nadýmání a pocit těžkosti pomine, vaše nálada se zlepší, budete mít více energie a bude vám to lépe myslet. Vše jsme na vlastní kůži vyzkoušeli. Děje se tak kvůli tomu, že orgány, které se podílejí na čistění, tedy játra a ledviny, obnoví a zvýší svoji činnost. Zrychlí se i schopnost obnovy buněk, která pod vlivem toxinů klesá. Detox stimuluje také hormonální systém, především štítnou žlázu. A nezanedbatelný není ani jeho vliv na psychiku.

Od hladovky až po střídmé stravování

Existuje nespočet druhů detoxu, každému vyhovuje jiný způsob. Někdo nedá dopustit na tzv. hladovku, při které se skutečně konzumuje pouze voda, tento typ detoxu údajně dává intenzivně odpočinout játrům, ledvinám a trávicí soustavě a současně startuje v těle ozdravné procesy. Velmi populární je džusový půst, v rámci kterého se pijí čerstvě lisované šťávy z ovoce a zeleniny. Tess Masters, autorka blogu The Blender Girl, která se džusovým půstům věnuje pravidelně už přes deset let, doporučuje vyhledávat spíše džusy než oblíbená smoothies. Smoothies sice obsahují navíc výživné látky ze slupek nebo semínek, džusy jsou ale díky odšťavňování ovoce nebo zeleniny koncentrovanější a obsahují více živin. Navíc tím, že odbouráte vlákninu, jež se vyskytuje ve smoothies, uspoříte energii, kterou tělo věnuje na detoxikaci.

Tomu, pro koho jsou tyto způsoby půstu moc náročné, stačí do jídelníčku zařadit co nejvíce zeleniny a ovoce a vyvarovat se naopak těžkých jídel, tuků a bílého cukru. Zdravotní efekt se dostaví i v tomto případě.

Pozor na cukr v ovoci

A jaké potraviny bychom během detoxu měli konzumovat? Každá očista je postavená na zelenině a omezeném množství ovoce. Z ovoce doporučujeme takové, které má nízký obsah cukru – třeba nakyslá zelená jablka Granny Smith jsou pro džusový půst ideální. Rozhodně nešlápnete vedle se špenátem, okurkou nebo celerem, který má díky svému složení povzbuzující účinek na zažívání, neutralizuje volné radikály a reguluje krevní tlak i oběh.

Pokud hledáte inspiraci, Dione pro vás připravilo recepty na tři vynikající detoxikační smoothies.

Z půstu na normální stravu určitě pomalu

Pokud byste do půstu skočili rovnýma nohama a po letech, kdy jste se přejídali nezdravými potravinami, začali rovnou s hladovkou, připravili byste svému tělu pořádný šok. Proto se doporučuje se na očistu předem připravit a alespoň týden před zahájením detoxu se vyhýbat alkoholu, nikotinu, kofeinu, masu, příliš tučným jídlům, cukru a bílému pečivu. Blogerka Tess doporučuje den či dva před zahájením džusového půstu jíst jen raw food, abychom si zvykli na neupravovanou zeleninu a ovoce.

To samé platí i pro uzavření půstu. Pokud byste po očistě okamžitě začali jíst stejně jako dřív, celý její prospěšný účinek se vymazal. A navíc by vám asi bylo pěkně zle. Po džusovém půstu se doporučuje například ještě den nebo dva jíst pouze syrové ovoce a zeleninu, která obsahuje vysoký podíl vody a teprve postupně zařazovat běžné potraviny.

Co navíc? Třeba jógu nebo infrasaunu

Lehký pohyb je během očisty zásadní, pomáhá lymfatickému systému, který vylučuje toxiny. Nic se ale nevyplatí přehánět, intenzivní cvičení jako je běh, tabata nebo posilování se závažími není v období detoxu vhodné. Lépe se hodí strečink, procházky, vaši mysl do pohody vyladí jóga.

To vše můžete doplnit pobytem v infračervené sauně, která reguluje krevní tlak, podporuje detoxikaci organismu, pomáhá pročišťovat pleť, působí proti stárnutí a zlepšuje krevní oběh.

Co se týká detoxu, vyplatí se v každém případě naslouchat svému tělu, pokud vydržíte a odepřete si alespoň na pár dní tolik lahodné, ale nezdravé pochoutky, a nahradíte je kvalitní zeleninou a ovocem, budete se cítit jako znovuzrozené. A to se vyplatí.